4099 3340 066

رزرو نوبت و مشاوره

روش های ترمیم دندان شکسته یا پوسیده

ترمیم دندان شکسته یا آسیب دیده با جدیدترین و بروز ترین روش ها می تواند بسیاری از درد ها و دشواری هایی مانند پوسیده شدن دندان، فرسایش مینا و حفره داخل آن، سایش عاج دندان را حل کند. در این روز ها با پیشرفت تکنولوژی روش ها و متد بسیار کاربردی برای هر مورد از آسیب های دندان های ما بوجود آمده است که می توانیم با استفاده از آنها به ترس از دندان پزشکی خود پایان دهیم و از دندان های خود به صورت درست و استتاندارد مراقبت کنیم و از لبخند خود لذت ببریم. در این مقاله امروز قصد داریم با شما درباره روش های رسیدگی و ترمیم دندان صحبت کنیم، پس تا انتهای مقاله با وبلاگ دکتر محمدی اصل همراه باشید.

امروزه بسیاری از متخصصان و پزشکان جهت ترمیم دندان از لمینت های کامپوزیتی استفاده می کنند که می تواند به صورت دائمی از پوسیدگی دندان هایمان محافظت کند. رنگ این مواد اولیه کامپوزیت شباهت بسیار زیادی به مینای دندان دارد و می تواند بدون کوچک ترین آسیبی به بافت های لثه یک تنیجه عالی و راضی کننده داشته باشد. اگر می خواهید راحت غذا بجوید و زیبا بخندید فقط کافیست به علم دندان پزشکی ایمان بیاورید و به آن اطمینان داشته باشید.

ترمیم دندان

ترمیم دندان پوسیده یا کمی شکسته می تواند با روش های بسیاری انجام شود که یکی از رایج ترین روش های آن تراشیدن قسمت آسیب دیده دندان و پر کردن آن به وسیله کامپوزیت های مخصوص است که در طی یک یا دو جلسه انجام می شود. اما اگر قصد داشته باشید با ظاهری زیبا تر یا طور غیر مستقیم ترمیم دندان خود را انجام دهید می توانید از لمینت دندان در خرم آباد یا اینله ها استفاده کنید.

همچنین بسیاری از روش های دیگری برای پوشاندن عیوب دندان ها یا ترمیم دندان ها استفاده می شود که این آسیب ها می تواند از طریق نخ دندان نکشیدن یا جویدن غذاهای سفت و نشستن دهان بعد از خوردن شیرینیجات بوجود بیاید که در ادامه به انواع روش های ترمیم دندان خواهیم پرداخت.

ترمیم دندان پوسیده شده چگونه صورت می گیرد؟

امروزه کمتر فردی پیدا می شود که دندان پوسیده یا فرسوده نداشته باشد و تقریبا همه ما درد فرسایش دندان و پوسیدگی آن را کشیده ایم. همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد با توجه به میزان آسیب یا خرابی، ترمیم دندان انجام می شود که در ادامه مطلب به بررسی کامل روش های مختلف خواهیم پرداخت.

تریمیم دندان با پوسیدگی سطحی

تریمیم دندان با پوسیدگی سطحی

زمانی که به سرعت متوجه پوسیدگی دندان خود شویم و به دندان پزشک متخصص مراجعه می کنیم. ممکن است ریشه دندان سالم باشد و دیگر نیازی به عصب کشی یا عفونت زدایی ریشه نباشد. پوسیده شدن سطحی دندان به این معناست که مینای دندان شما مورد حمله قرار گرفته است که باید سریعا از پوسیدگی بیشتر و وارد شدن آن به ریشه دندان جلوگیری کنیم. اگر به سرعت از پوسیدگی دندان جلوگیی نکنیم پوسیدگی به عصب دندان خواهد رسید و می تواند بافت های استخوانی های دندان را تحت تاثی درد قرار دهد و باعث می شود بیشتر هزینه ترمیم دندان های خود را بپردازید.

همان طور که در بخش های قبلی اشاره کردیم یکی از رایج ترین روش های ترمیم دندان پوسیده، پر کردن است و برای رسیدگی به آسیب های سطحی دندان کاربرد دارد، زمانی که دکتر متخصص تشخیص دهد که پوسیدگی به عصب دندان نرسیده باشد می توان بدون درد عصب کشی ترمیم دندان را به صورت پر کردن با مواد کامپوزیت انجام داد.

روکش ها یا لمینت ها برای ترمیم جزئی دندان یا ترمیم کامل دندان های پوسیده شده

روکش ها یا لمینت ها برای ترمیم جزئی دندان یا ترمیم کامل دندان های پوسیده شده

یکی دیگر از تکنیک های ترمیم دندان های شکسته یا آسیب دهده استفاده از روکش ها و یا لمینت است. زمانی می توانیم از این روش برای ترمیم دندان استفاده کنیم که بخش زیادی از دندان آسیب دیده است. در این مرحله دکتر دندان پزشک باید تشخیص دهد که برای ترمیم دندان نیاز به بازسازی کلی یعنی تاج است یا فقط لازم است با ترمیم جزئی اینله انجام شود. اینله ها از نوعی مواد رزین کامپوزیت ساخته شده است که در رنگ های مختلف دندان ها طراحی شده است که جلوی ناهمواری های دندان ها را می گیرد و از پوسیدگی مجدد دندان جلوگیری می کند.

ترمیم تاج دندان یک بازسازی کامل به حساب می آید؛ زیرا باید قسمت جویدنی دندان جایگزین مواد یا دندان مصنوعی شود. برای انجام این نوع ترمیم دندان لازم است اندازه گیری و سایز دندان در آزمایشگاه بررسی شود تا بتواند وظیفه دندان از دست رفته شما را انجام دهد.

اگر دندان های خود را بر اثر اتفاقات ناگوار از دست داده اید یا با عدم رسیدگی با پوسیدگی بیش از حد مواجه شدید می توانید از ایمپلنت دندان در خرم آباد بهره مند شوید.

ترمیم دندان با استفاده از کامپوزیت ها و لمینت ها

در زمان های قدیم برای باز سازی دندان های آسیب دیده از آمالگام نقره ای استفاده میشد. رنگ خاکستری این مواد سبب نارضایتی بیمار در مورد زیبایی دندان های خود می شد. اما با پیشرفت تکنولوژی در علم دندان پزشکی، امروزه می توانیم از کامپوزیت های هم رنگ دندان یا لمینت دندان در خرم آباد استفاده کنیم که جلوه بسیار بهترین نسبت به روش های منسوخ شده دارد. شما با استفاده از این روش ها می توانید دندان های آسیب دیده خود را بدون کوچک ترین تفاوتی با دندان های سالم خود ترمیم کنید. همچنین با استفاده از این مواد ها و لمینت ها می توانید مانند دندان های طبیعی خود غذا بجوید و از آنها مراقبت کنید.

پس از شکست دندان چه نکاتی را رعابت کنیم ؟

پس از شکست دندان چه نکاتی را رعایت کنیم ؟

بعد از شکستن دندان باید مراقب باشید زبان خود را دندان تیز شکسته خود تا زمان مراجعه به پزشک نبرید. در صورتی که احساس کردید دندان شکسته شما تیز است می توانید از موم های دندان برای پوشاندن قسمت تیز استفاده کنید تا از بریدن زبان خود جلوگیری کنید. چنانچه شکستی و آسیب دندان بیش از حد بود نباید از موم دندان استفاده کنید؛ زیرا در این صورت موم دندان باعث آسیب بیشتر دندان می شود. شما می توانید با مراجعه باه داروخانه های معتبر در سراسر کشور کیت OTC خریداری کنید و آن را به عنوان موم دندان استفاده کنید.

نکته دیگری که پس از شکستن دندان خود باید رعایت کنید این است که با آن طرفی که دندان شکسته وجود دارد، سعی کنید چیزی نجوید؛ زیرا می تواند باعث التهاب دندان شما شود.

ترمیم دندان ها مانند بافت دیگر استخوان ها عمل نمی کند؛ زیرا دندان بر خلاف استخوان های دیگر بافت زنده ندارد و در صورتی که دندان شما ترک می خورد خود به خود ترمیم نخواهد شد و باید سعی کنید به سرعت به آن دندان ترک خورده خود رسیدگی کنید تا به دو نیم تبدیل نشود.

زمانی که قصد دارید از دندان های خود در برابر ترک خوردگی محافظت کنید می توانید نکات زیر را رعایت کنید:

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم روش های ترمیم دندان را به طور کلی برای شما توضیح دهیم و به شما نکاتی را گوش زد کردیم که بتوانید از دندان های ترک خورده خود در برابر شکستن محافظت کنید. امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت و دانش کافی را کسب کرده باشید. شما می توانید برای مشاوره از دکتر محمدی اصل با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمائید.